۰۹۱۲۰۸۲۴۰۵۹

محاسبه سن ساختمان

تاثیر سن بنا در ارزش معاملات مسکن
تاثیر سن بنا در معاملات مسکن بسیار زیاد است. در واقع، عمر ساختمان ارتباط مستقیمی با قیمت گذاری آن دارد. سن و عمر مفید یک ملک در کشور ایران حدود ۳۰ سال می باشد که محاسبه دقیق آن، تاثیر بسیار زیادی در تصمیم گیری برای خرید یا عدم خرید آن خواهد داشت. بنابراین محاسبه عمر بنا برای خرید و فروش ساختمان امری ضروری است.

محاسبه عمر ساختمان یا آپارتمان مورد نظر به منظور خرید و فروش، مهم ترین نقش را در تعیین قیمت آن خواهد داشت. در واقع ساختمان های با سن کمتر یا به اصطلاح نوساز، قیمت بالاتری نسبت به ساختمان های قدیمی و کلنگی دارند. معمولا این موضوع در بیشتر مواقع صادق است. البته در برخی موارد نیز ممکن است یک ساختمان قدیمی به علت سن زیاد و یا بافت خاص، قیمت بالاتری نسبت به ساختمان های نوساز داشته باشد.

ساختمان هایی که کمتر از ۳ سال از عمر آن ها گذشته، در دسته ساختمان های نوساز قرار می گیرند. در عوض، ساختمان های با عمر بیش از ۳ سال، به ازای هر سال، حداقل یک و نیم درصد کمتر از ساختمان های نوساز قیمت گذاری می شوند. بر همین اساس، بهتر است قبل از انجام هر تصمیمی، ابتدا سن بنا مشخص شده تا از هرگونه سوء استفاده و یا اختلاف بین خریدار و فروشنده جلوگیری گردد.

سن ساختمان را از کجا بفهمیم
معمولا هنگام خرید خانه فروشنده و مشاورین املاک سن ساختمان را برای خریدار مشخص می نمایند اما شما می توانید به راحتی خودتان سن ساختمانی که قصد خرید آن را دارید حساب کنید. ما در این مقاله به شما می گوئیم چطور می توانید این کار را انجام دهید.

یکی از نکات بسیار مهم که در معاملات ملکی به آن توجه می شود، تعیین سن ساختمان است. ساختمان ها همانند هر چیز دیگری با گذشت زمان از حالت نوسازی خود خارج شده و قابلیت پاسخگویی به تمامی نیازهای زندگی را نخواهد داشت. به تعبیری توانایی و ایده آل بودن ساختمان به کمک سن آن تعیین شده و در ساختمان های مختلف بسته به معیارهای گوناگون متفاوت می باشد. با توجه به عمر بنا برخی ساختمان ها را نوساز و برخی دیگر را کلنگی می نامند که این دو اصطلاح برای خانه ها و سن ساختمان ها در نظر گرفته می شوند.

انواع سن ساختمان
سن ساختمان عبارت کلی است که اغلب افراد بیان می کنند اما باید بدانید که سن ساختمان را می توانید به سه روش محاسبه کنید. دراصل ساختمان ها دارای ۳ مبنای کلی برای محاسبه هستند.

۱- سن واقعی ساختمان  ۲- سن بهره برداری ساختمان  ۳- سن سندی ساختمان

۱.سن واقعی ساختمان
سن واقعی ساختمان در واقع از زمانی شروع می شود که برای ساخت و ساز مجوز و پروانه بهره برداری صادر شود و برای ساخت و ساز ساختمان شروع به پی ریزی و فوندانسیون اولیه صورت می گیرد. هر چه قدر هم که فرآیند ساخت و ساز طول بکشد سن واقعی از زمان گرفتن پروانه بهره برداری و شروع اولیه عملیات پی ریزی محاسبه می شود.

۲.سن بهره برداری ساختمان
سن بهره برداری ساختمان در واقع از زمانی شروع می شود که عملیات ساخت و ساز ساختمان به اتمام رسیده باشد و پس از نصب انشعابات و فراهم شدن امکانات ضروری برای سکونت بتوان از ساختمان بهره برداری کرد. تاریخ بهره برداری و امکان سکونت در ساختمان، سن بهره برداری ساختمان را نشان میدهد .

۳.سن سندی ساختمان
سن بهره برداری سندی از زمانی شروع می شود که برای گرفتن پایان کار و صورت مجلس تفکیکی و سند اقدام شود در این صورت پس از صدور سند تاریخی که در سند قید شده باشد به عنوان سن سندی ساختمان در نظر گرفته می شود. برای محاسبه سن سندی ساختمان نیز می توان به سند ملک مراجعه کرده و بر اساس تاریخ تنظیم آن، سن سندی ملک را محاسبه کرد.

مبنای محاسبه سن ساختمان
برای انواع سن ساختمان مبناهای متفاوتی وجود دارد. برای محاسبه سن واقعی ساختمان تاریخ جواز ساخت وپروانه بهره بردای، برای محاسبه سن بهره برداری تاریخ پایان کار، صورت مجلس تفکیکی و برای محاسبه سن سندی تاریخ ثبت شده در سند را مد نظر قرار می دهند.

سن ساختمان چطور محاسبه می شود؟
اغلب افراد سن بهره برداری ساختمان را به عنوان سن ساختمان در نظر می گیرند و میزان سن ساختمان را از روی کنتر محاسبه می کنند. برای محاسبه سن ساختمان نیز می توان به قبض برق مراجعه کرد. روی قبض برق در یک کادر تاریخ نصب کنتر ساختمان قید شده است.

محاسبه سن ساختمان و اخذ وام
همانطور که گفتیم سن ساختمان علاوه بر موضوع فرسودگی در گرفتن وام و اخذ تسهیلات بانکی بسیار موثر است زیرا بانک برای پرداخت وام به ساختمان، سن ساختمان را مبنا قرار میدهد و وام مسکن را به ساختمان هایی با حداکثر ۱۵ سال ساخت و اوراق وام مسکن را به ساختمان هایی با حداکثر ۲۰ سال پرداخت میکند. یادتان باشد که بانک ها برای پرداخت وام سن واقعی بنا را مد نظر قرار میدهند یعنی تاریخی که در مجوز و پروانه ساخت قید شده باشد.نظرات کاربران

لطفا دیدگاه خود را درباره این نوشته برای ما ارسال کنید


بروز رسانی در ۱۴۰۲/۰۶/۱۶